logo

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu İstanbul

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları günümüzde değeri artan meslek gruplarından bir tanesi haline geldi. Çünkü tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışanlar için iş güvenliğinin ne derece sağlandığının değerlendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının sorumluluğundadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kontrolünde yapılan değerlendirmeler sonucunda iş yerlerinin İSG kriterlerine uygun hale getirilmesi hedeflenmekte ve iş sahasının güvenliği sağlanmaktadır. Ancak herkes iş güvenliği uzmanı olamayacağı için iş güvenliği uzmanlığı kursu alınması gerekir. Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için ise gerekli olan A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursu olarak bilinmektedir.

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir?

ÇSGB tarafından denetlenen iş yerlerinde İSG uzmanı olarak çalışabilmek için belirli yetkinliklere sahip olmalı ve sonrasında gerçekleştirilen İSG kurslarına katılmalısınız. Bunun için ön şart, belirli bölümlerden mezun olmaktır. Bu bölümler ise aşağıdaki gibidir:

 • Mimarlık Fakültesi Bölümleri
 • Mühendislik Fakültesi Bölümleri
 • Teknik Öğretmenlik
 • Fen Fakültelerindeki Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans

Yukarıdaki eğitim derecelerine sahip olan kişiler, A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılabilir. Ancak A sınıfı İSG uzmanı olabilmek için öncelikle C ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikalarının alınmış olması gerekmektedir. Sınıflar kademe kademe ilerlemektedir. Eğitim kurumumuz ise tüm bu sınıflar için kurslar düzenlemekte ve toplamda 220 saat süren eğitimler ile sizi İSG uzmanı sertifikası almak için hazırlamaktadır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu Nasıl Verilir?

Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde İstanbul İSG uzmanı olarak faaliyette bulunabilmek için belirtilen bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca ilk olarak C, daha sonra da B sınıfı İSG sertifikasını aldıktan sonra, A sınıfı İSG kursu kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında C sınıfında asgari 3 yıl, B sınıfında ise asgari 4 yıl çalışma süresini de tamamlamış olmanız zorunludur. Daha sonra kurumumuza başvuruda bulunarak kaydınızı yaptırıp, eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz. Kurs sürecimiz ise aşağıdaki gibi ilerlemektedir:

 • Kurumumuz tarafından belirtilen belgeler eksiksiz şekilde temin edilmelidir.
 • Toplamda 220 saat süren eğitimlere 6 saat devamsızlık harici eksiksiz katılmanız gerekmektedir.
 • 40 saat süren uygulamalı eğitim (staj) sürecini başarıyla tamamlamalısınız.
 • ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı olmalı ve asgari puanı almalısınız.

Süreç yukarıdaki gibi ilerlemektedir. Süreci eksiksiz ve başarılı şekilde geçen kişiler İstanbul A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almaya hak kazanacaklardır. Peki, İSG eğitimi içeriğinde neler vardır?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi İçeriği

İSG eğitimlerinde eğitim süreci üç aşamalıdır. Bunlardan ilki 90+90 saatten oluşan teorik eğitimlerdir. İkinci aşamada ise uygulama yani pratik aşaması bulunmaktadır. Bu aşama staj olarak da adlandırılmaktadır. Son aşama ise ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdır. Sınavda başarılı olan kişiler, İstanbul A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilirler. Sürecin tüm hatları ise aşağıdaki gibidir:

 • 90 Saat yüzuüze eğitim
 • 90 Saat pasif uzaktan eğitim (Bu süreç talebe göre örgün olarak da gerçekleşebilmektedir.)
 • 40 Saat Uygulamalı Eğitim (Staj)

Eğitim içeriği yukarıdaki gibidir. Ayrıca konu anlatımları, soru çözümleri ve videolar eğitim kurumumuz tarafından eğitim sürecine dahil edilmektedir. Süreci başarıyla tamamlayan kişiler ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınavda da başarılı olmaları durumunda İSG uzmanı olmaya hak kazanacaklardır.

İstanbul A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu Belgeleri

Eğitim kurumumuz, deneyimli ekibi, üstün eğitim anlayışı ve başarıya odaklı bir eğitim içeriği sayesinde sizi iş güvenliği uzmanlığı sınavına en etkili şekilde hazırlamaktadır. Siz de bu eğitime katılarak süreci en etkili şekilde atlatabilir, sınavda başarılı olmak adına en doğru bilgileri öğrenebilirsiniz. A sınıfı İSG uzmanlığı kursu için aşağıdaki belgeleri temin ederek, kursa dahil olabilirsiniz:

 • Mezun olduğunuz bölüme ilişkin diploma fotokopisi (e-devletten alınabilir)
 • Önlü ve arkalı kimlik fotokopisi
 • İSG kursu başvuru dilekçesi
 • B sınıfı İSG sertifikası
 • Kurs sözleşmesi

Yukarıdaki belgeleri temin ederek, eğitim kurumumuzun gerçekleştireceği A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursuna dahil olabilirsiniz.

ÇSGB tarafından yetkilendirilen eğitim kurumları arasında yer alan kurumumuz tarafından düzenlenen A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursu sayesinde siz de İSG uzmanı olabilirsiniz. Kurumumuz süreç ile ilgili tüm bilgileri size iletecek, sınava en etkili şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Süreci öğrenmek, aklınızdaki soruları sormak ya da kaydolmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
İletişim