logo

İşyeri Hemşireliği Kursu

İşyeri Hemşireliği Kursu

Gelişen teknoloji pek çok makinenin ve robotun ortaya çıkmasını sağladığı için iş kazalarının oranlarında artışlar olmaktadır. İşte iş kazalarının önlenmesi, oluşan kazalarda kişilere en hızlı şekilde müdahalede bulunulması ve çalışan sağlığının kontrol altında tutulması için işyeri hemşireleri görevlendirilmektedir. ÇSGB tarafından görevlendirilen işyeri hemşirelerinin belirli bir lisans eğitimi ve ardından işyeri hemşireliği kursu sürecini tamamlaması gerekir. Eğitim kurumumuzda ise İstanbul işyeri hemşireliği eğitimi uzman eğitim kadromuzla gerçekleştirildiğinden, güvenle bizden eğitim alabilirsiniz.

İşyeri Hemşiresi Olma Şartları Nelerdir?

Diğer sağlık personeli kategorisinde yer alan işyeri hemşireleri, bakanlık onaylı eğitim kurumlarında eğitim almakta ve yine bakanlık onaylı işyerlerinde faaliyette bulunabilmektedirler. Peki, kimler İstanbul işyeri hemşireliği belgesi alabilir?

 • Sağlık memurları
 • Hemşireler
 • Acil tıp teknisyenleri
 • Çevre ve sağlık teknisyenleri

Yukarıdaki meslek gruplarında olan kişiler, İstanbul işyeri hemşireliği kursu sürecine dahil olabilirler. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan ve işyeri hemşireliği sınavında başarı olan kişiler sertifika almaya hak kazanmaktadırlar.

İşyeri Hemşirelerinin Görevleri Nelerdir?

İşyerlerinde çalışanların sağlıklarının kontrol edilmesi, korunması ve daha pek çok görev, işyeri hemşirelerinin sorumlulukları arasında yer almaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan meslek grubunun belli başlı görevleri bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • İş kazalarında yaralananlara ilk müdahalenin yapılması,
 • Olası kazaların meydana gelmemesi için değerlendirmelerin yapılması ve önlemlerin alınması,
 • Çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlıklarının kontrol edilmesi,
 • Kazalarda ya da farklı rahatsızlıklarda, ilk müdahale sonrasında, durumun kontrolü için hastaneye sevk işlemlerinin yapılması,
 • İşyerinde bulunan alanların hijyen açısından yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi, işverene önerilerde bulunulması,
 • Çalışanların sağlık durumlarının kontrol edilmesi ve kontrol sonucunda gerekli verilerin sisteme işlenmesi, işyeri hemşirelerinin bazı görevlerindendir.

Tehlikeli ya da az tehlikeli işyerlerinin tamamında yer almak zorunda olan işyeri hemşireleri, iş kazalarının önlenmesi ve iş kazaları sonucunda ilk müdahalenin en doğru şekilde yapılması için ciddi bir değere sahiptir. Ancak işyeri hemşiresi olabilmek için İstanbul DSP kursu sürecinin tamamlanması gerekir. DSP, diğer sağlık personeli olarak adlandırılmakta ve işyeri hemşireleri bu sınıfta yer almaktadır.

İstanbul İşyeri Hemşireliği Kursu

İşyerlerinde işyeri hemşiresi olarak faaliyette bulunulabilmesi için belirli bölümlerden lisans ya da ön lisans mezunu olmak temel şarttır. Bunun akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı eğitim kurumlarından İstanbul işyeri hemşireliği eğitiminin alınması gerekir. Eğitim süreci ise aşağıdaki gibidir:

 • 45 saat örgün gerçekleştirilen teorik eğitimler
 • 45 saat online gerçekleştirilen pasif teorik eğitimler

Toplamda 90 saat süren eğitim sonrasında gerçekleştirilen sınavda başarılı olan kursiyerler, İstanbul işyeri hemşireliği sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

İşyeri Hemşireliği Çalışma Süreleri

ÇSGB tarafından denetlenen ve yetkilendirilen işyerlerinde faaliyette bulunabilen işyeri hemşireleri; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde görevlendirilmektedirler. Çalışma süreleri de işyerlerinin tehlike düzeyine göre değişmektedir.

Az tehlikeli işyerlerinde çalışan başına 10 dakika, tehlikeli işyerlerinde çalışan başına 15 dakika olan süre çok tehlikeli işyerlerinde ise çalışan başına 20 dakikadır. Çalışan sayıları ise değişiklik gösterecektir. Bu nedenle işyerinin çalışan sayısına göre sürenin ayarlanması gerekir. İstanbul diğer sağlık personeli statüsünde yer alan işyeri hemşirelerinin bu sürece dahil olabilmesi için işyeri hemşireliği eğitimini başarıyla tamamlayıp, sonrasında yapılan sınavdan asgari puanı almaları gerekir.  Eğitim kurumumuz ise eğitim sürecini bizzat yönetmekte, sınava en hazır hale gelmeniz için özel programlar hazırlamaktadır.

İşyeri Hemşireliği Eğitimi Belgeleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işyerlerinde işyeri hemşiresi olarak çalışabilmek için işyeri hemşireliği kursunun tamamlanması gerekir. Eğitim kurumumuz ilgili kursu sizin için üstün teknolojiye sahip eğitim altyapısı ile düzenlemekte ve sonrasında gerçekleştirilen sınava hazır hale gelmenize yardımcı olmaktadır. Kursumuza katılabilmek için;

 • Geçerli kimlik kartınızın ön ve arka yüzünün fotokopisi,
 • Mezuniyet belgesi (e-devletten alınabilir) ve
 • Kursa kayıt için başvuru dilekçesi belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki belgeler temin edildikten sonra kayıt işlemi gerçekleştirilecektir. Kayıt işlemi sonrasında ödemenizin iletilmesi ile kaydınız tamamlanacaktır. Böylece 90 saat sürecek olan işyeri hemşireliği eğitiminiz başlayacaktır.

Belirli meslek gruplarında olan kişiler, eğitim kurumumuzdan aldıkları İstanbul işyeri hemşireliği kursu ile işyeri hemşiresi olarak görev yapabilirler. İşyeri hemşiresi olma sürecinde farklı bir şart bulunmamaktadır. Kursa katılıp, 90 saat ders alan kursiyerler, sonrasında yapılan sınavdan asgari puanı aldıklarında, işyeri hemşireliği sertifikasına sahip olabilirler. Kurs süreci, ders içerikleri, fiyat ve kayıt gibi süreçler hakkında bilgi almak için eğitim kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

 
İletişim