logo

Temel İş Güvenliği Eğitimi

Temel İSG Sertifikası

Sektörel gelişmelerin birbirini takip ettiği son yüz yılda, ardı arkası kesilmeyen yenilikler ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi de sanayileşmesinin gelişmesine katkı sağlamıştır. İşte bunun için iş yerlerinde çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi vermek son derece önemli. Temel İSG sertifikası ile bunu yapma yetkisine sahip olan uzmanlar ise ÇSGB tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında yetiştiriliyor. Bu eğitim kurumlarından bir tanesi olan eğitim kurumumuz, İstanbul temel iş güvenliği eğitimi sürecini uzman kadrosu, teknolojik altyapıya sahip eğitim anlayışı ile özel hazırlanmış sınıflarda gerçekleştirmektedir.

Kimler Temel İSG Sertifikası Alabilir?

Az tehlikeli, tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışanların iş kazalarından korunmaları için neler yapmaları gerektiği ve bilinçlendirilmeleri konusunda verilen eğitimler, temel İSG eğitimidir. ÇSGB tarafından yetkilendirilen iş yerlerinde çalışanlara bu sertifikanın alınması çoğunlukla şart koşulmaktadır. Peki, kimler temel iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilir?

  • Az tehlikeli iş yerlerinde çalışanlar
  • Tehlikeli iş yerlerinde çalışanlar
  • Çok tehlikeli iş yerlerinde çalışanlar
  • Faaliyetlerinde güvenliği ön planda olan işverenler
  • Kendini geliştirmek isteyenler

Yukarıdaki alanlarda çalışanlar ve bu alanla ilgili öğrenme isteğine sahip olanların İstanbul temel iş güvenliği sertifikası alması gerekmektedir. Kurumumuz ise 8-12-16 saatlik temel İSG belgesi almanız için gerekli eğitimi uzman kadrosu ile vermektedir. Siz de bu sürelerdeki eğitimleri alarak temel İSG sertifikanıza sahip olabilir, çalışma hayatınızda kendinize ekstra özellikler katabilirsiniz.

Temel İSG Eğitimi Süreci

İşverenler, çalışanlarının temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Eğer bu tarz bir altyapıya sahip değillerse, bu durumda ÇSGB tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından destek alınabilir. Eğitim kurumumuz da bakanlık tarafından onaylı olduğundan, çalışanların İstanbul temel İSG sertifikası alması için gerekli eğitimleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca eğitim süreci saate göre değişmekte olup; çok tehlikeli, tehlikeli ya da az tehlikeli İSG sertifikası için sürede farklılıklar meydana gelmektedir.

Çok Tehlikeli Sınıf Temel İSG Sertifikası

İşverenin çalışanını iş güvenliği konusunda eğitmesi gerekir. Bunun için bakanlık onaylı eğitim kurumumuz tarafından çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerindeki çalışanlara toplamda 16 saat süren eğitim verilmektedir. Eğitimler talebe göre uzaktan ya da örgün olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle çok tehlikeli sınıf temel iş sağlığı ve güvenliği kursu olan eğitim kurumumuzdan destek alabilirsiniz. Alınan sertifika bir yıl süreyle geçerli olmaktadır. Yılda en az bir kez ilgili eğitimin tekrarlanması gerekmektedir.

Tehlikeli Sınıf Temel İSG Sertifikası

Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmeleri için tehlikeli sınıf temel iş güvenliği sertifikasının alınması gerekmektedir. Eğitimi ve eğitim sonundaki sertifikaları bakanlık onaylı eğitim kurumumuz vermektedir. Toplamda 12 saat süren eğitim boyunca tehlikeli sınıfta yaşanabilecek iş kazalarına ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır. Eğitim örgün ya da uzaktan gerçekleştirilebilir. Ayrıca tehlikeli sınıf için verilen temel İSG sertifikasının geçerlilik süresi iki yıldır. İki yılda bir eğitimin tekrarlanması gerekmektedir.

Az Tehlikeli Sınıf Temel İSG Sertifikası

ÇSGB tarafından az tehlikeli olarak sınıflandırılan iş yerlerinde çalışanların, bakanlık tarafından onaylı eğitim kurumlarından 8 saat süren eğitimler almaları gerekir. Az tehlikeli sınıfı temel İSG eğitimini başarıyla gerçekleştiren eğitim kurumumuz, bakanlık onaylı bir kurum olduğundan, temel İSG sertifikası için tercih edilmektedir. Uzaktan ya da örgün olarak gerçekleştirilen eğitim sonunda verilen sertifikanın geçerlilik süresi üç yıldır. Üç yıl geçmeden tekrar eğitim ve sertifika alınmalıdır.

Eğitim süreci, eğitimi veren kurumun sistemine göre değişiklik göstermektedir. Kayıt süreci tamamlandıktan sonra size verilen kullanıcı adı ve şifre ile girdiğiniz sistemden, online olarak eğitimi alabilirsiniz. Aynı zamanda örgün olarak da gerçekleştirilebilen bir eğitimdir. Ancak bunun için yeterli talep olması gerekir. Eğitim kurumumuz ise yeterli talep olması durumunda temel İSG eğitimlerini örgün ya da uzaktan gerçekleştirmektedir. Eğitim sürecimizde bize uzman eğitim kadromuz, teknolojik gelişmeler ve üstün eğitim anlayışımız eşlik etmektedir.

İstanbul içerisinde ya da talep olması durumunda çevre illerde örgün veya online olarak gerçekleştirilen eğitim sonucunda temel İSG sertifikası alabilirsiniz. Eğitim kurumumuz bu süreçte size en kapsamlı şekilde temel İSG konularını anlatmakta ve eğitim sonunda sertifikanızı takdim etmektedir. Siz de eğitim süreci hakkında detaylı bilgi almak, sorularınızı iletmek ve eğitime kaydolmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
İletişim