logo

İşyeri Hekimliği Kursu

İstanbul İşyeri Hekimliği Kursu

Pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışanların sağlığının korunması, denetlenmesi, olası sağlık problemlerinin en kısa sürede tespit edilmesi, tanı ve tedavi sürecinin başlatılması gibi konularda destek sunan kişilere, işyeri hekimi adı verilmektedir. Ancak tıp fakültesi okuyan bir hekimin işyeri hekimi olarak faaliyette bulunabilmesi mümkün değildir. Bunun için işyeri hekimliği kursu ile eğitim alınmalı ve süreç başarıyla tamamlanmalıdır. Kursta verilen eğitim sonrasında İstanbul işyeri hekimliği sertifikası alınmakta ve bu sertifika ile işyeri hekimi olarak faaliyette bulunulabilmektedir.

İşyeri Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Pek çok farklı üretimin gerçekleştirildiği işyerlerinde bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkması olası bir durumdur. Ancak sağlık sorununa en kısa sürede doğru şekilde müdahale etmek de son derece önemli. İşte bu süreçte işyerlerinde hayati derecede öneme sahip olan işyeri hekimleri, çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlığının kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadırlar. Tabii ki tek görevleri bunlar değildir. Diğer görevleri de aşağıdaki gibidir:

 • Çalışanların sağlığının gözetilmesi ve değerlendirilmesi,
 • Salgın hastalık belirtilerinin tespit edilmesi ve önlem alınması,
 • İş kazalarının sebeplerinin araştırılması, önlenmesi ve sebepleri konusunda işverene bilgi sunulması,
 • Çalışanların sağlığı konusunda eğitimler verilmesi ve bu konuda işverene önerilerde bulunulması,
 • Hastalıklar ile ilgili reçete yazılması ve tanı ile tedavi sürecinin yönetilmesi, işyeri hekimlerinin temel görevleri arasındadır.

Yukarıdaki sorumluluklara sahip olan işyeri hekimleri, işyerlerinde son derece önemli olan meslek kollarından bir tanesidir. Bu nedenle günümüzde işyeri hekimliği eğitimi sıklıkla talep edilmekte ve kurslar açılmaktadır. Eğitim kurumumuz ise düzenlediği İstanbul işyeri hekimliği kursu ile belirlenmiş bölümlerden mezun olan kişilere eğitimler vermekte ve işyeri hekimi olma süreçlerinde destek olmaktadır.

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?

Ülkemizde işyeri hekimi olabilmek için ön şart, tıp fakültesi bölümlerinden birisinden mezun olmaktır. Ancak bu yeterli değildir. Bunun yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarından İstanbul işyeri hekimliği belgesi alınmalıdır. Bu belgeye sahip olan kişiler, ÇSGB tarafından denetlenen işyerlerinde işyeri hekimi olarak faaliyette bulunabilirler. Eğitim kurumumuz ise ÇSGB tarafından denetlenen bir eğitim kurumu olduğundan, kursumuza kayıt yaptırabilir, eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz. Bunların yanında işyeri hekimi olarak çalışabilecek diğer meslek grupları da şu şekildedir:

 • Tıp fakültesi mezunları
 • 5 yıl ve üzeri iş sağlığı ile güvenliği alanında çalışan hekimler
 • Halk sağlığı uzmanları

Yukarıdaki meslek gruplarına sahip kişiler, işyeri hekimi olarak çalışabilirler. Ancak bu kategoride olan kişiler işyeri hekimliği eğitimi almadan işyeri hekimi olarak faaliyette bulunamazlar. Mutlaka ÇSGB tarafından onaylı bir eğitim kurumundan eğitim alınması gerekir.

İstanbul İşyeri Hekimliği Kursu Programı

Son dönemin en popüler mesleklerinden biri haline gelen işyeri hekimliği, belirli bir eğitim programı sonrasında sahip olunan bir yetkinliktir. Bu nedenle yalnızca tıp fakültesinden mezun olmak yeterli değildir. Eğitim kurumumuz ise ilgili bölümlerden mezun olan kişiler için düzenlediği işyeri hekimliği eğitimi ile üst düzey eğitim anlayışını ortaya koymaktadır. Eğitim programımızda ise aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır:

 • Online Eğitim: 90 saat süren ve canlı olarak gerçekleştirilen eğitimdir. Teorik bir eğitim olup, kursiyerlerimize işyeri hekimliğinin temel dinamikleri aktarılmaktadır.
 • Yüz Yüze Eğitim: 90 saat süren bir teorik eğitimdir. 11 Kasım 2023 tarihinden itibaren Online eğitimler örgüne geçmiştir.
 • Uygulamalı Eğitim (Staj): Pratik eğitimin gerçekleştirildiği süreçtir. 40 saatten oluşmaktadır. Uygulama esaslı olup, teorik bilgiler pratiğe dökülmektedir.

Toplamda 220 saat süren bir eğitim söz konusudur. Eğitim süreci sona erdikten sonra ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda kursiyerlerin başarılı olması gerekir.

İstanbul İşyeri Hekimliği Eğitimi Nasıl Yapılır?

Eğitim sürecimiz üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalarda 90+90+40 saat, toplamda 220 saat eğitim verilmektedir. Eğitimlerimiz yarısı örgün, yarısı da online olarak gerçekleştirilmektedir. Eğitimler sonrasında düzenlenen sınavda başarılı olan kursiyerler, işyeri hekimliği sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar. Sınavda toplada 50 soru bulunmakta ve kursiyerlerin asgari 35 soruya doğru cevap vermesi gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayanların tekrar sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sınava giriş kısıtlaması ise bulunmamaktadır.

ÇSGB tarafından onaylı olan eğitim kurumumuzdan işyeri hekimliği eğitimi alarak, işyerlerinde faaliyette bulunabilirsiniz. İstanbul işyeri hekimliği kursu sayesinde uzman eğitim kadromuzdan en iyi eğitimi alabilir, ayrıca bize iletişim numaralarımızdan ulaşarak daha detaylı bilgi edinerek, kayıt sürecinizi başlatabilirsiniz.

 
İletişim